Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka to zaburzenie przewodnictwa nerwu pośrodkowego objawiające się drętwieniem i mrowieniem w obrębie dłoni.

 

Patomechanizm:

Nerw pośrodkowy biegnie w kanale nadgarstka. Jest to przestrzeń ograniczona od dołu i boków przez kości a od góry przez więzadło poprzeczne nadgarstka. W środku, pomiędzy tymi strukturami leży nerw pośrodkowy razem ze ścięgnami mięśni zginaczy palców. Przestrzeń tak jest bardo ograniczona. W wyniku przeciążeń, stale powtarzanych czynności może dochodzić do powstawania stanów zapalnych i obrzęków. Pochewki ścięgniste i więzadło poprzeczne ulegają pogrubieniu. Wpływa to na zmniejszenie światła kanału i uciska na nerw oraz odżywiające go naczynia krwionośne.  Prowadzi to do pojawienia się drętwień  i mrowień. Odbarczenie nerwu daje możliwość na jego pełną regenerację i ustąpienie objawów.

 

Predyspozycje:

  • zespół kanału nadgarstka bardzo często pojawia się u osób pracujących używając dłoni np. krawcowa, mechanik, informatyk
  • u kobiet zespół występuje trzy razy częściej niż u mężczyzn
  • większość przypadków wystąpienia zespołu dotyczy ręki dominującej

 

Objawy:

Początkowymi objawami świadczącymi o istnieniu dysfunkcji w obrębie nerwu pośrodkowego są drętwienie i ból kciuka, palca wskazującego i częściowo palca środkowego. Dolegliwości występują sporadyczne w nocy. W miarę narastania problemu objawy się nasilają. Poza palcami ból występuje również w dłoni i może promieniować do przedramienia, co wielokrotnie wybudza w nocy i ogranicza sen. Pojawienie się objawów również w ciągu dnia, podczas wykonywania czynności świadczy o bardzo zaawansowanym stadium schorzenia. Dochodzi do tego ograniczenie sprawności manualnej w wyniku zmniejszenia precyzji w obrębie palców. Mogą się pojawiać zaniki mięśniowe. Często intensywność bólów nocnych się zmniejsza ale nie świadczy to o poprawię ale o znaczącej degeneracji nerwu.

 

Rozpoznanie:

Aby zdiagnozować zespół cieśni nadgarstka poza objawami specyficznymi zgłaszanymi przez pacjenta przeprowadza się testy. Test Tinela, który polega na opukiwaniu nadgarstka wzdłuż przebiegu nerwu daje wynik dodatni gdy w jego trakcie pojawia się drętwienie, mrowienie czy przeczulica na obszarze jego unerwienia. Test Phalena- pacjent opiera łokcie na stole i zwiesza luźno nadgarstki. Jest on dodatni gdy w ciągu 60 sekund pojawią się dolegliwości. Poza testami wykonuje się badanie przewodnictwa nerwowego, usg lub MR.

 

Rehabilitacja:

Terapia polega na zmniejszeniu i wyeliminowaniu objawów oraz zabezpieczeniu przed nawrotami. Stosuje się stabilizację w pozycji neutralnej, neuromobilizacje nerwu pośrodkowego. Opracowuje się restrykcje powięziowe oraz uczy pacjenta prawidłowej ergonomii pracy. Można również stosować fizykoterapię (jonoforezę, ultradźwięki).

Jeżeli terapia nie daje pożądanych efektów pacjent jest kierowany na zabieg operacyjny przecięcia więzadła poprzecznego nadgarstka.