Rehabilitacja dzieci

1.  Co leczymy?

Zajmujemy się terapią wad postawy dzieci i młodzieży. Pracujemy między innymi z dziećmi z asymetrią postawy, skoliozami, płaskostopiem, z kolanami koślawymi/szpotawymi, odstającymi łopatkami i wysuniętymi barkami. Bardzo często badamy dzieci, których rodzice chcą sprawdzić czy wszystko jest  w porządku, bo coś w postawie dziecka Im się nie podoba.

 

2. Jakimi metodami pracujemy?

W pracy z dziećmi i młodzieżą wykorzystujemy jedynie sprawdzone metody, uznane przez polskie i światowe organizacje. Są to metody ściśle dostosowane do wieku, możliwości fizycznych i emocjonalnych Twojego dziecka. W pracy wykorzystujemy takie metody jak: Fits- funkcjonalna indywidualna terapia skolioz, elementy metody Fed, PNF, PIR, Trigger Points.

 

3. Co u mojego dziecka powinno mnie zaniepokoić ?

Czy sprawdzasz raz na czas samodzielnie postawę swojego dziecka? Spróbuj bo warto. Wystarczy poobserwować go w staniu i w ruchu  gdy np. jesteście na basenie albo na plaży (gdy ciało jest odsłonięte).  Najlepiej zrobić to wtedy gdy dziecko nie wie, że na niego patrzysz. Jeśli zauważysz, że stoi krzywo, gdy się pochyla na plecach pojawia się po jednej stronie uwypuklenie, ramiona nie układają się na tej samej wysokości to umów się na konsultację dziecka u fizjoterapeuty. Gdy  barki uciekają do przodu i dziecko się garbi, łopatki odstają, kolanka uciekają do środka, lub dziecko ściera wewnętrzne strony podeszw  w butach to również lepiej się skonsultować z fizjoterapeutą. Jeśli cokolwiek nie pasuje Ci w postawie Twojego dziecka to sprawdź to.  Łatwiej będzie zająć się małym problemem niż walczyć o wycofanie się dużego.

 

4. Jak wygląda pierwsza wizyta?

Na pierwszym spotkaniu zbierzemy szczegółowy wywiad obejmujący okres od narodzin dziecka do chwili obecnej. Przeprowadzimy dokładne badanie postawy ( w tym celu dziecko rozbiera się do bielizny). Ocenimy wszystkie płaszczyzny ciała, ukształtowanie stóp, osiowość kolan, symetrię miednicy, łopatek, ustawienie barków, krzywizny kręgosłupa, ustawienie głowy, odchylenia kręgosłupa, rotację kręgów- skoliometrem Bunnela. Jeśli  macie Państwo wyniki badań np. RTG dziecka to proszę je ze sobą zabrać. Po postawieniu diagnozy dokładnie przedstawimy Państwu na czym polega problem i opiszemy go dziecku w sposób dla niego zrozumiały. Na koniec wizyty dostajecie Państwo zalecenia i jeśli będzie to potrzebne pierwsze ćwiczenie do domu.

 

5. Jaką formę ma terapia?

Terapię zawsze dostosujemy do wieku i możliwości Twojego dziecka. Jeśli  jest małe to będziemy z nim pracować w bardziej zabawowej formie tak, żeby wykorzystać jego maksymalnie możliwości koncentracji i skupienia. U dzieci starszych i nastolatków wprowadzamy formę zadaniową , która wymagamy większego zaangażowania ze strony pacjenta.

 

6. Co robimy na terapii?

Pierwszą część wizyty poświęcamy na manualne opracowanie przykurczonych, zablokowanych czy bolesnych struktur i tkanek u dziecka. Następnie uczymy Twoje dziecko nowych ćwiczeń dbając, aby każdy ich element wykonało dokładnie. W  terapię wplatamy również naukę samokontroli  ciała i autokorekcji. Na końcu wizyty dziecko dostaje swoje ćwiczenia domowe, których  często uczymy również Państwa, aby w domu było wiadomo jak pomóc dziecku.

 

7. Co wykorzystujemy podczas terapii?

Aby dla Twojego dziecka terapia była jak najbardziej ciekawa, a dla nas jak najbardziej efektywna do ćwiczeń wykorzystujemy: materace, duże piłki rehabilitacyjne, taśmy do ćwiczeń, trenery równowagi, wałki,  podesty, trampolinę i inne.

 

8. Jak często mamy przychodzić na terapię?

Terapia trwa godzinę i w zależności od problemu nad jakim pracujemy z Twoim dzieckiem możemy spotykać  się systematyczne co tydzień lub rzadziej w formie kontrolnych wizyt. Zawsze dostosowujemy terminarz wizyt do Waszych potrzeb i możliwości.

 

Specjalizujemy się w rehabilitacji:

  • skolioz
  • hiperkifozy, hiperlordozy
  • hipokifozy, hipolordozy
  • odstających łopatek
  • pleców okrągłych, płaskich
  • kolan szpotawych, kolan koślawych
  • płaskostopia podłużnego, poprzecznego
  • koślawości pięt
  • asymetrii postawy
  • choroby Scheuermanna
  • klatki piersiowej kurzej, szewskiej