Terapia manualna

 

Kiedy pojawia się ból spowodowany urazem czy też przeciążeniem z pomocą przychodzi terapia manualna. Stanowi bardzo istotne narzędzie rehabilitacyjne, które wykorzystane w odpowiedni sposób daje bardzo szerokie możliwości pomocy pacjentowi. U podstaw właściwej medycyny manualnej stoi szczegółowy wywiad oraz dokładne badanie pacjenta. Wykorzystując ściśle określone schematy postępowania terapeuta jest w stanie precyzyjnie zlokalizować uszkodzenie, określić stopień jego zaawansowania i podjąć odpowiednie leczenie.

 

1. Czym jest dobra terapia manualna?

Terapia manualna jest jedną z form leczenia jaką wykorzystujemy w fizjoterapii.  Jest to system technik i zasad zgodnie, z którymi postępujemy, by jak najszybciej wyleczyć schorzenie. W uproszczeniu można ją określić jako metodę, w której przez odpowiedni ucisk, ruch czy też masaż terapeuta wpływa na, mięśnie, wiązadła i ścięgna, stawy, skórę i nerwy. Postępowaniem tym przywracamy im mobilność, przyspieszamy regenerację i likwidujemy ból. Prawidłowo prowadzona terapia manualna jest całkowicie bezpieczna.

 

2. Jak pracujemy?

W naszej pracy kierujemy się zasadą efektywnie i bezpiecznie. Terapia ma przynosić jak największy rezultat przy zachowaniu pełni bezpieczeństwa. Wszystkie stosowane przez nas techniki rehabilitacyjne zaczerpnięte są ze specjalistycznych uznawanych w Polsce i Europie szkoleń. Podczas wizyty skupiamy się wyłącznie na Twoim schorzeniu, tak by każda minuta spotkania została najlepiej wykorzystana.  

 

3. Jak wygląda pierwsza wizyta?

  Na pierwszej wizycie przeprowadzimy z Tobą szczegółowy wywiad, zapoznamy się z przyniesioną dokumentacją medyczną  (jeśli taką posiadasz) i dokładnie Cię zbadamy. Gdy już poznamy przyczynę problemu wytłumaczymy Ci na czym on polega i jak należy go leczyć. Kolejnym etapem jest wprowadzenie terapii ściśle dostosowanej  do Twoich potrzeb oraz instruktarz ćwiczeń, które będziesz miał wykonywać samodzielnie w domu. 

 

4. Jakie metody stosujemy?

Bardzo istotnym elementem naszej terapii jest to jak i czym pracujemy. Chcąc być dobrym terapeutami manualnymi musimy wciąż doskonalić nasz warsztat technik. W naszej praktyce wykorzystujemy np. Cyriax,a, McKenzie, Mulligana, Manipulacje celowane, terapie tkanek miękkich, terapie powięziowe i wiele innych. Poznaj nasze wykształcenie.

 

5. Czy Terapia Manualna jest dobra dla Ciebie?

Tak. Terapia Manualna jest koncepcją, która daje nam olbrzymie możliwości leczenia. Najczęściej stosujemy ją w postrzałach kręgosłupa, w uszkodzeniach barku, kolana, urazach sportowych,  po zabiegach operacyjnych. Wszędzie tam gdzie doszło do uszkodzenia, podrażnienia tkanek ciała, które powoduje ból czy ograniczenie ruchu. Jeśli nie jesteś pewien czy Twój problem nadaje się do leczenia manualnego po prostu zadzwoń do nas tel. 733868788. Poradzimy Ci co należy zrobić.

 

6. Co leczymy?

Jesteśmy specjalistami w leczeniu bez wyjątku każdej części układu ruchu. Organizm jest całością i dlatego by skutecznie leczyć musimy znać się na rehabilitacji zarówna stopy jak i kręgosłupa szyjnego. Dostosowujemy terapię do zawodowego sportowca, księgowego czy emeryta. W gabinecie najczęściej spotykamy się ze schorzeniami kręgosłupa lędźwiowego, szyi, urazami kolan, barków, bioder, stanami po operacjach mięśni, rekonstrukcjach ACL, zabiegach na łąkotkach, zszyciu mięśni, więzadeł, przeszczepach endoprotez itp.

 

7. Jakie są techniki w terapii manualnej

Skuteczność medycyny manualnej zależy od umiejętności wyboru i zastosowania odpowiednich technik. Każda za nich różni się sposobem wykonania i ma inny cel. Wśród nich możemy wyróżnić m.in.

Mobilizacje stawowe
Terapie punktów spustowych
Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe
Poizometryczną relaksację
Manipulacje stawowe
Masaż poprzeczny
Masaż funkcyjny
Masaż tkanek głębokich
Neuromobilizacje
 

8. Jak należy się przygotować na spotkanie.

Dobra  terapia wymaga celnej diagnozy, dlatego potrzebujemy Twojego czynnego udziału. Przed wizytą przyjrzyj się sytuacjom, w których pojawia się Twój problem. Czy w czymś Ci przeszkadza, czy coś go prowokuje, czy ma znaczenie pora dnia. Przypomnij sobie wcześniejsze urazy, operacje jakie miałeś. Jeśli zażywasz leki to zapamiętaj jakie. Jeśli posiadasz to zabierz ze sobą  RTG, MRI, TK, USG i inną dokumentację medyczną. Przygotuj strój sportowy lub inne luźne ubranie, w którym będziesz się czuł komfortowo. Nastaw się pozytywnie i po prostu przyjdź!

 

9. Czy istnieją przeciwwskazania do zabiegów.

Tak jak w przypadku każdego lekarstwa tak i w terapii manualnej są sytuacje gdy zastosowanie leczenia nie jest wskazane. Pierwszą z nich jest brak wskazań do terapii. Bóle pochodzenia nowotworowego czy psychosomatycznego niestety nie znikną pod wpływem naszego leczenia. Osoba z gorączka bezwzględnie nie powinna poddawać się takiemu leczeniu, natomiast część schorzeń posiada względne przeciwwskazania do terapii i wymaga każdorazowo oceny, które techniki nadają się, a które nie do ich leczenia. Np. osteoporoza, złamanie, hipermobilność, problemy z krzepliwością krwi, niestabilność więzadłowo-torebkowa,  zaburzenia przepływów naczyń szyjnych czy ostre stany zapalne wymagają dużej uwagi fizjoterapeuty i decyzji o zastosowaniu technik bezpiecznych lub całkowitym odstąpieniu od terapii. Dla nas bezpieczeństwo jest najważniejsze. W większości sytuacji w przypadkach z pozoru beznadziejnych jesteśmy wstanie zaproponować odpowiednio dostosowane, delikatne  i godne zaufania leczenie.

 

Terapia manualna ze względu na dokładnie sprecyzowane postępowanie zarówno diagnostyczne jak i terapeutyczne jest bardzo bezpiecznym rodzajem terapii. Daje równocześnie duże możliwości na szybkie i skuteczne rozwiązanie problemu pacjenta. Ze względu na złożoność postępowania, zabiegi mogą być stosowane tylko przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów. 

 

Terapię manualną stosujemy w:

  • urazach stawowych
  • zwyrodnieniach kręgosłupa i stawów obwodowych
  • stanach zapalnych mięśni i ścięgien
  • bólach mięśniowych i stawowych
  • dyskopatii